wtorek, 26 lutego 2013

8. Wycinam dno


Koszt: 730zł
Czas pracy : 4 godziny

No i pierwsze wycięty element za mną. Zacząłem od dna. W związku z tym, że nie posiadam elektrycznej wyżynarki ciąłem ręcznie otwornicą, ale takie było założenie, nie byłem tylko pewny jak mi pójdzie, ale poszło w miarę sprawnie, jednak zajęło równą godzinę.


ps. fragment na dziobie jeszcze nie przyklejony, a tylko dołożony luzem w celach fotograficznych

Jestem zadowolony, bo najtrudniejsze wycinanie za mną. Najtrudniejsze, bo w grubszej 10mm sklejce i cięcie w całości po łuku czyli małą piła. Pozostałe elementy pójdą dużo sprawniej.

sobota, 9 lutego 2013

7. Etap pierwszy - trasowanie el. konstrukcyjnych

Koszt: 730zł
Czas pracy : 3 godziny

Na początku zabrałem się za odrysowywanie głównych elementów konstrukcyjnych. Jako, że Pirania jest konstrukcją bezwręgową, te elementy to dno, burty i pawęż.
Poniżej etapy trasowania dna:
Pusty arkusz

Zaznaczamy główną oś idącą przez środek dna

Następnie zgodnie z projektem wyznaczamy główne punkty na brzegach elementu.

W wyznaczone punkty wbijamy gwoździe

Dokładamy brakujący kawałek, pilnując, żeby zachować oś symetrii

No i rysujemy, potrzebna jest jakaś giętka listwa

Gotowe do wycinania dno



Co do burt, to wiadomo, że są dwie. Ja na razie odrysowałem jedną  i po jej wycięciu gotowy element odrysuje na drugim arkuszu sklejki, co pozwoli zaoszczędzić trochę czasu.
Zarówno dno jak i burty nie mieszczą się na jednym arkuszu, w związku z tym trzeba go przedłużyć. Ja zdecydowałem się na najprostszą metodę łączenia sklejki poprzez nakładkę, łączenie wykonam po wycięciu elementów, na czas odrysowywania połączyłem je "na sucho".

Pawęż też jest już gotowa, tylko muszę jeszcze poprawić wyokrąglenie u góry.
Teraz czas na wycinanie.

czwartek, 7 lutego 2013

6. Materiały, koszty, czas pracy

Materiał do budowy, tzn. sklejka czeka już w garażu od maja zeszłego roku. Zakupiona w celu budowy innej jednostki, ale z tamtego projektu zrezygnowałem z różnych względów.
Na szczęście mogę wykorzystać ją do budowy Piranii.
Sklejka brzozowa klasy 1/2, arkusze o wymiarach 2500x1250. (5 arkuszy plus koszt dostawy = 700zł)
Dwa arkusze grubości 10mm
Dwa arkusze gr. 5mm przecięte na pół po dłuższym boku, przeznaczone m.in. na burty
Jeden arkusz gr. 5mm niestety już trochę pocięty, ale wszystkie elementy powinienem wpasować.
Dodatkowy kupiona jedna butelka kleju poliuretanowego klasy D4 (tak na próbę). (30zł)

Od tej pory kolejne posty, będą już bezpośrednią relacją z budowy. Na początku każdego z nich będzie licznik czasu, który do tej pory przeznaczyłem bezpośrednio na pracę przy łódce, oraz koszty.
Koszty dotyczą tylko materiałów, nie będę doliczał narzędzi, bo te kupione specjalnie do budowy i tak jeszcze się przydadzą, więc nie będę zawyżał wartości.

Na dzień dzisiejszy wgląda to następująco:

Koszt: 730zł
Czas pracy : 1 godz. (wstępne trasowanie burty i pawęży)



środa, 6 lutego 2013

5. Model

W pierwszej kolejności zbudowałem prosty kartonowy model w skali 1:10.
Jak widać brakuje skrzynki mieczowej, miecza, steru. Ale taki model pozwolił w prosty sposób przećwiczyć  przeniesienie elementów z projektu na materiał. Dodatkowym bonusem jest widok łódki w trzech wymiarach :).




Model ma tylko grot, jest to wersja V Piranii. Po przeanalizowaniu projektu jeszcze się zastanawiam, czy wykonać wersję VI z fokiem czy taką jak na zdjęciach powyżej. Są drobne różnice konstrukcyjne, w tym przesunięcie masztu w związku z czym mam obawy o sprawność żeglowania wersji VI na samym grocie w porównaniu do wersji V.


wtorek, 5 lutego 2013

4. Jest dokumentacja

Wczoraj przyszła dokumentacja :) ! Na szczęście szczelnie zapakowana, bo pogoda jest jaka jest. Do tego jeszcze listonosz napracował się, żeby złożyć ją w pół i zmieścić do skrzynki...



Wieczór spędziłem na analizie wszystkich rysunków i opisu. Może wydać się to śmieszne w związku ze stopniem skomplikowania konstrukcji, ale wolę na początku wszystko krok po kroku wykonać w głowie, a następnie przećwiczyć na modelu, żeby podczas budowy nie trafić na jakieś wątpliwości bo to zawsze potrafi zniechęcić.
Kolejna sprawa to zaplanować rozłożenie elementów na arkuszach sklejki.
Pojawiły się też pierwsze pytania i niejasności, ale to już do wyjaśnienia w trakcie budowy.